گردآورنده خوراک

بزرگترین اسرار حل نشده‌ی کره‌ی زمین

وبلاگ سانی - ی., 05/24/2015 - 14:56

با پیشرفت تکنولوژی در چند دهه‌ی گذشته انسان قادر شد پا را از مرزهای این کره‌ی خاکی فراتر بگذارد و با شگفتی‌های کهکشان آشنا شود، اما آیا در عصر اکتشافات فضایی اسرار حل نشده‌ای از خانه باقی نمانده است؟ در دهه‌ی ۱۹۷۰ دانشمندان مدلی پیشنهاد دادند که بر اساس آن چگونگی شکل گیری زمین توضیح داده می‌شود اما امروز پس از گذشت بیشتر از ۴۰ سال هنوز سؤالات زیادی بی‌پاسخ باقی مانده است؛ اگر می‌خواهید بیشتر بدانید همراه ما باشید.

۱. آب از کجا آمده است؟


دانشمندان می‌گویند حدود ۴.۵ میلیارد سال است که زمین شکل گرفته و پس از تولد، این سیاره جز توده‌ای از صخره و مواد معدنی نبوده است. اما مهمترین بنای حیات یعنی مایعی با فرمول شیمیایی H2O چگونه و از کجا سطح زمین را فرا گرفته و شکل‌گیری حیات را در این سیاره‌ی خاکی میسر کرده است؟ خوب به نظر می‌رسد دریاها به وسیله‌ی یک سیستم توزیع بین ستاره‌ای به اینجا آمده باشند. دانشمندان حدس می‌زنند در حدود چهار میلیارد سال پیش در دوره‌ای که به عصر بمباران سنگین زمین شناخته می‌شود، در برخورد با سیارک‌های یخی، زمین مایع حیات را به دست آورده باشد، اگرچه به دلیل در دست نبودن شواهد کافی از آن زمان دانشمندان نمی‌توانند به طور حتم در باره‌ی آن نظر دهند.

۲. در مرکز زمین چه خبر است؟


افسانه‌ها و روایات قومی زیادی درباره‌ی آن وجود دارند، نویسندگان زیادی از ژول‌ورن تا آخرین فیلم‌های هالیوود از سفرهای خیالی به مرکز زمین داستان سرایی کرده‌اند و همچنان هنوز هم جذابیت اعماق زمین دانشمندان را به وجد می‌آورد. برای مدت‌ها محتوای غیر قابل دسترس هسته‌ی زمین موضوعی حل شده پنداشته می‌شد، حداقل در دهه‌ی ۱۹۴۰ دانشمندان با بررسی ساختار شهاب سنگ‌ها پیشنهاد دادند در تعامل با میزان مواد معدنی که پیش‌بینی می‌شود باید در زمین وجود داشته باشد و میزان کمتر از حد انتظار آهن و نیکل در پوسته‌ی زمین، هسته‌ی زمین باید از آهن و نیکل تشکیل شده باشد. اما اندازه گیری‌های گرانشی در دهه‌ی ۱۹۵۰ این پیش‌بینی را رد کردند، هسته از میزان پیش‌بینی شده سبک‌تر بود. امروز نیز محققان فقط حدس می‌زنند که در زیر پایمان چه عناصری وجود دارند و همچنین چالشی به نام تغییرات دوره‌ای معکوس در میدان مغناطیسی زمین که به وسیله‌ی جریان آهن مذاب در هسته‌ی بیرونی تولید می‌شود باعث تعجب و تحیر دانشمندان می‌شود.

۳. چگونه ماه در آسمان قرار گرفته است؟


آیا باقی مانده‌های برخوردی تراژیک میان زمین و سیاره‌ای در اندازه‌ی مریخ ماه را تشکیل داده است؟ هیچ اجماع جهانی در مورد این نظریه به وجود نیامده است زیرا برخی از حقایق درستی آن را زیر سؤال می‌برند، به عنوان مثال ترکیب شیمیایی سنگ‌های ماه و زمین بسیار مشابهند که نشان می‌دهد ماه می‌تواند قسمت جدا شده‌ای از زمین باشد نه باقی مانده‌ای از سیاره‌ای دیگر، در حالی که برخی از نظریه‌ها می‌گویند چرخش سریع زمین جوان به دور خود ممکن است فوران‌های آتش نشانی را تا ارتفاعی به آسمان پرتاب کرده باشد که آن‌ها در برخورد با ماه فرشی از موادی با فرمول شیمیایی شبیه به سطح زمین بر روی ماه کشیده باشند.

۴. زندگی از کجا آمده است؟


حیات بر روی زمین پا گرفته است یا در جایی میان ستارگان شکل گرفته و پیک‌هایی از شهاب سنگ آن را به اینجا آورده‌اند؟ پایه‌ای ترین اجزای تشکیل دهنده‌ی موجودات زنده مانند اسیدهای آمینه و ویتامین‌ها در دانه‌های یخی درون سیارک‌ها و در مکان‌هایی با شدیدترین شرایط آب و هوایی بر روی زمین یافت شده‌اند. مشخص کردن اینکه چگونه این مواد توانسته‌اند اولین موجودات زنده را شکل بدهند یکی از بزرگترین رازهای زیست شناسی باقی‌مانده زیرا هنوز هیچ فسیلی از اولین ساکنین کره‌ی زمین یافت نشده است.

۵. اکسیژن از کجا آمده است؟


ما وجودمان را به سیانو باکتری‌ها مدیون هستیم، موجوداتی میکروسکوپی که به تغییر فرمولاسیون شیمیایی جو کمک کرده‌اند. آن‌ها زندگی می‌کردند و پسماندهایی از مولکول‌های اکسیژن را از خود انتشار می‌دادند تا در حدود ۲.۴ میلیارد سال پیش زمین به جوی مملو از اکسیژن برسد. اما بقایای سنگی نشان می‌دهد سطح اکسیژن طی سه میلیارد سال دائماً در حال افزایش و کاهش بوده تا سرانجام در دوره‌ی کامبریَن در ۵۴۱ میلیون سال پیش سطح اکسیژن جو زمین تثبیت شده است. آیا پمپاژ اکسیژن به جو نتیجه‌ی فعالیت باکتری‌ها بوده است یا عوامل مؤثر دیگری نیز وجود داشته است؟ در‌واقع درک دلایل تغییر در سطح اکسیژن جو عاملی کلیدی در رمزگشایی از تاریخ زندگی در سیاره‌ی ما خواهد بود.

۶. چه چیزی باعث انفجار کامبریَن شده است؟


به نظر می‌رسد دوره‌ی کامبریَن زمان فوق‌العاده پیچیده‌ای برای زندگی بوده است. پس از طی چهار میلیارد سال از عمر زمین نقطه‌ی عطفی در سرنوشت این سیاره رقم می‌خورد. ناگهان حیواناتی با مغز و عروق خونی، چشم و قلب و سیستم عصبی با سرعتی بیشتر از هر دوره‌ی شناخته شده‌ی دیگری از عمر این سیاره پدیدار می‌شوند. یک پرش در سطح اکسیژن هوا درست قبل از شروع این دوره به عنوان دلیل این انفجار در تکامل موجودات زنده در نظر گرفته می‌شود، اما فاکتورهای دیگری همانند مسابقه‌ی تسلیحاتی بین شکار و شکارچی در رشد مرموز تکامل بر روی زمین سهیم هستند.

۷. چه زمانی زمین ساخت صفحه‌ای شروع شده است؟


ما می‌دانیم صفحات نازکی که پوسته‌ی زمین را پوشانده است با ضربه زدن به یکدیگر مناظری از زیبایی های کوهستان‌ها و دشت‌ها تا خشونت آتشفشان‌های خروشان را به وجود آورده‌اند. اما با تمام پیشرفت‌ها هنوز زمین شناسان نمی‌دانند تغییرات صفحه‌ای زمین از چه زمانی آغاز شده است. بجز تعداد انگشت شماری از سنگ‌های معدنی بسیار کوچک به نام زیرکن، تمام شواهدی که از ۴.۴ میلیارد سال پیش در زمین وجود داشته نابود شده است. و این شواهد محدود به دانشمندان می‌گوید در آن زمان اولین شبه قاره‌های سنگی وجود داشته‌اند، پس زمین شناسان همچنان در پی آن هستند که بفهمند حرکت صفحات زمین از چه زمانی و چگونه آغاز شده است.

۸. آیا سرانجام خواهیم توانست زلزله را پیش‌بینی کنیم؟


در بهترین حالت مدل‌های آماری فقط می‌توانند یک پیش‌بینی کلی از احتمال وقوع زلزله در آینده‌ی دور را به ما بدهند. تاکنون تمام تلاش‌ها برای پرده برداشتن از رمز و راز این پدیده‌ی طبیعی و پیش‌بینی زلزله با شکست مواجه شده است. حتی بزرگترین این آزمایش‌ها پس از ۱۲ سال به شکست انجامید، هنگامی که زمین شناسان زمین لرزه‌ای را برای پارکفیلد کالیفرنیا در سال ۱۹۹۴ پیش‌بینی کردند و تمهیداتی را برای مقابله با آن انجام دادند اما خبری از زلزله نشد تا ۱۰ سال بعد و زمین لرزه‌ی سال ۲۰۰۴ کالیفرنیا. یکی از بزرگترین موانع بر سر راه پیش‌بینی زلزله این است که هنوز نمی‌دانیم به چه دلایلی زلزله شروع می‌شود و چرا تمام می‌شود. اما با تمام این اوصاف دانشمندان به پیشرفت‌های خوبی در پیش‌بینی پس‌لرزه و همچنین ایجاد زمین لرزه‌های مصنوعی دست یافته‌اند.

The post بزرگترین اسرار حل نشده‌ی کره‌ی زمین appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

اولین دوره ی آموزش جامع دروپال در ۲ ساعت!

وبلاگ سانی - ش., 07/26/2014 - 13:12

سیستم مدیریت محتوای دروپال یکی از مطرح ترین سیستم های مدیریت محتوای جهانی است که در بدو تولد توانست نگاه بسیاری از توسعه دهندگان جهانی را به سوی خود جلب نماید و این موضوع نشان دهنده اتعطاف پذیری و قدرت این سیستم میباشد.

هم اکنون “سانی“  اقدام به برگزاری دوره آموزش دروپال نموده است و کلیه علاقه مندان این سیستم مدیریت محتوای قدرتمند میتوانند برای فراگیری آن در این دوره آموزشی شرکت نموده و به عنوان طراح وب سایت مبتنی بر دروپال فعالیت حرفه ای خود را آغاز نمایند. دروپال هم اکنون در رقابتی سخت و همپای جوملا جهانی در حال توسعه است و در ایران نیز به سرعت در حال گسترش توسط گروه های مختلف میباشد.
با شرکت در دوره آموزشی دروپال میتوانید به عنوان طراح وب بر اساس دروپال شروع به کار و کسب درآمد نمایید.

اهداف کلی این دوره

 • فراگیری اجمالی سیستم مدیریت محتوای دروپال به گونه ای که بتوان برای مشتریان تجاری کوچک و بزرگ وب سایت طراحی نمود!
 • نصب و راه اندازی یک سایت به صورت کامل با دروپال!
 • توانایی شخصی سازی و رفع مشکلات وب سایت طراحی از ابتدا!
 • ورود به بازار کار طراحی وب سایت!!!

 

مشخصات دوره  مدرس : امیر گودرزی
پیشنیاز: ندارد (البته آشنایی با HTML, CSS, PHP و MySql به دستیابی به نتیجه ی مطلوب کمک بسیار شایانی می نماید)
مدت زمان دوره: ۱ جلسه ی ۲ ساعته! تاریخ برگزاری: (سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۳ )  یا (  چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳ ) از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰
محل برگزاری: آموزشگاه منظومه شرق  به آدرس تهران – خیابان سپهبد قرنی – بعد از تقاطع طالقانی پلاک ۱۰۱ طبقه ۳ ظرفیت هر کلاس: ۱۰ نفر
هزینه دوره: ۶۰ هزار تومان
ویژگی : آموزش در لابراتوار مجهز به سیستم های روزو متصل به اینترنت و کاملا اینتراکتیو تحت پروژه عملی انجام خواهد گرفت.

 

راهنمای ثبت نام

با واریز مبلغ ۶۰۰٫۰۰۰ ریال به شماره کارت بانک پاسارگاد ۵۰۲۲۲۹۱۰۰۵۳۷۸۵۴۰ به نام امیر گودرزی و ارسال شماره رسید و نام و نام خانوادگی خود به شماره ۱۰۰۰۰۵۰۰۴۰۰۳۰۰ جهت ثبت نام اقدام فرمایید.
جهت کسب هر نوع اطلاعات بیشتر در خصوص دوره میتوانید با ایمیل info@iSunny.ir و یا شماره های ۰۲۱۸۸۹۴۴۹۷۴ (آموزشگاه منظومه شرق) و   ۰۹۳۶۳۴۵۹۷۵۷  (مدرس دوره امیر گودرزی) تماس حاصل نمایید.

آدرس ما در توییتر

آدرس ما در لینکداین

لطفا به دوستان خود اطلاع دهید.

The post اولین دوره ی آموزش جامع دروپال در ۲ ساعت! appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

تئوری پنجره شکسته

وبلاگ سانی - ش., 07/26/2014 - 13:04
تئوری پنجره شکسته
در دهه هشتاد در نیویورک ​باج گیری در ایستگاهها و در داخل قطارها امری روزمره و عادی بود. فرار از پرداخت پول بلیط رایج بود و سیستم مترو ٢٠٠ میلیون دلار در سال از این بابت ضرر می کرد. مردم از روی نرده ها بداخل ایستگاه می پریدند و یا ماشین ها را از قصد خراب می کردند و یکباره سیل جمعیت بدون پرداخت بلیط به داخل سرازیر می شد. اما آنچه که بیش از همه به چشم می خورد گرفیتی (Graffiti) بود. (گرفیتی نقش ها و عبارات عجیب و غریب و در همی است که بر روی دیوار نقاشی و یا نوشته می شود). هر شش هزار واگنی که در حال کار بودند از سقف تا کف و از داخل و خارج از گرفیتی پوشیده شده بودند. آن نقش و نگارهای نامنظم و بی قاعده چهره ای زشت و عبوس و غریب را در شهر بزرگ زیرزمینی نیویورک پدید آورده بودند. اینگونه بود وضعیت شهر نیویورک در دهه ١٩٨٠ شهری که موجودیتش در چنگال جرم و جنایت و کرک فشرده می شد.

با آغاز دهه ١٩٩٠ به ناگاه وضعیت گوئی به یک نقطه عطف برخورد کرد. سیر نزولی آغاز گردید. قتل و جنایت به میزان ٧٠ درصد و جرائم کوچکتر مانند دزدی و غیره ۵٠ درصد کاهش یافت. در ایستگاههای مترو با پایان یافتن دهه ١٩٩٠، ٧۵ درصد از جرائم از میان رفته بود. در سال ١٩٩۶ وقتی گوئتز برای بار دوم بدلیل شکایت کیبی جوانی که فلج شده بود به محاکمه فراخوانده شد روزنامه ها و مردم کمترین اعتنائی دیگر به داستان وی نکردند. زمانی که نیویورک امن ترین شهر بزرگ آمریکا شده بود دیگر حافظه ها علاقه ای به بازگشت به روزهای زشت گذشته را نداشتند.

اتفاقی که در نیویورک افتاد همه حالات مختلف را بخود گرفت مگر یک تغییر تدریجی. کاهش جرائم و خشونت ناگهانی و به سرعت اتفاق افتاد. درست مثل یک اپیدمی. بنابراین باید عامل دیگری در کار می بود. باید توضیح دیگری برای این وضعیت پیدا می شد. این “توضیح دیگر” چیزی نبود مگر تئوری “پنجره شکسته” (Broken Window Theory).

تئوری پنجره شکسته محصول فکری دو جرم شناس آمریکائی (Criminologist) بود به اسامی جمس ویلسون (James Wilson) و جورج کلینگ (George Kelling). این دو استدلال می کردند که جرم نتیجه یک نابسامانی است. اگر پنجره ای شکسته باشد و مرمت نشود آنکس که تمایل به شکستن قانون و هنجارهای اجتماعی را دارد با مشاهده بی تفاوتی جامعه به این امر دست به شکستن شیشه دیگری می زند. دیری نمی پاید که شیشه های بیشتری شکسته می شود و این احساس آنارشی و هرج و مرج از خیابان به خیابان و از محله ای به محله دیگر می رود و با خود سیگنالی را به همراه دارد از این قرار که هر کاری را که بخواهید مجازید انجام دهید بدون آنکه کسی مزاحم شما شود.

در میان تمامی مصائب اجتماعی که گریبان نیویورک را گرفته بود ویلسون و کلینگ دست روی باج خواهی های کوچک در ایستگاههای مترو، نقاشی های گرفیتی و نیز فرار از پرداخت پول بلیط گذاشتند. آنها استدلال می کردند که این جرائم کوچک، علامت و پیامی را به جامعه می دهد که ارتکاب جرم آزاد است هر چند که فی نفسه خود این جرائم کوچک اند.

این است تئوری اپیدمی جرم که بناگاه نظرات را به خود جلب کرد. حالا وقت آن بود که این تئوری در مرحله عمل به آزمایش گذاشته شود.

دیوید گان (David Gunn) به مدیریت سیستم مترو گمارده شد و پروژه چند میلیارد دلاری تغییر و بهبود سیستم متروی نیویورک آغاز گردید. برنامه ریزان به وی توصیه کردند که خود را درگیر مسائل جزئی مانند گرفیتی نکند و در عوض به تصحیح سیستمی بپردازد که بکلی در حال از هم پاشیدن بود. اما پاسخ گان عجیب بود. گرفیتی است که سمبل از هم پاشیده شدن سیستم است باید جلوی آنرا به هر بهائی گرفت. او معتقد بود بدون برنده شدن در جنگ با گرفیتی تمام تغییرات فیزیکی که شما انجام می دهید محکوم به نابودی است. قطار جدیدی می گذارید اما بیش از یکروز نمی پاید که رنگ و نقاشی و خط های عجیب بر روی آن نمایان می شود و سپس نوبت به صندلی ها و داخل واگن ها می رسد.

گان در قلب محله خطرناک هارلم یک کارگاه بزرگ تعمیر و نقاشی واگن بر پا کرد. واگن هائی که روی آنها گرفیتی کشیده می شد بلافاصله به آنجا منتقل می شدند. به دستور او تعمیرکاران سه روز صبر می کردند تا بر و بچه های محله خوب واگن را کثیف کنند و هر کاری دلشان می خواهد از نقاشی و غیره بکنند بعد دستور می داد شبانه واگن را رنگ بزنند و صبح زود روی خط قرار دهند. باین ترتیب زحمت سه روز رفقا به هدر رفته بود.

در حالیکه گان در بخش ترانزیت نیویورک همه چیز را زیر نظر گرفته ویلیام برتون (William Bratton) به سمت ریاست پلیس متروی نیویورک برگزیده شد. برتون نیز از طرفداران تئوری “پنجره شکسته” بود و به آن ایمانی راسخ داشت. در این زمان ١٧٠٫٠٠٠ نفر در روز به نحوی از پرداخت پول بلیط می گریختند. از روی ماشین های دریافت ژتون می پریدند و یا از لای پره های دروازه های اتوماتیک خود را به زور بداخل می کشانیدند. در حالیکه کلی جرائم و مشکلات دیگر در داخل و اطراف ایستگاههای مترو در جریان بود برتون به مقابله مسئله کوچک و جزئی پرداخت بهاء بلیط و جلوگیری از فرار مردم از این مسئله کم بها پرداخت.

در بدترین ایستگاهها تعداد مامورانش را چند برابر کرد. به محض اینکه تخلفی مشاهده می شد فرد را دستگیر می کردند و به سالن ورودی می آوردند و در همانجا در حالیکه همه آنها را با زنجیر به هم بسته بودند سرپا و در مقابل موج مسافران نگاه می داشتند. هدف برتون ارسال یک پیام به جامعه بود که پلیس در این مبارزه جدی و مصمم است. اداره پلیس را به ایستگاههای مترو منتقل کرد. ماشین های سیار پلیس در ایستگاهها گذاشت. همانجا انگشت نگاری انجام می شد و سوابق شخص بیرون کشیده می شد. از هر ٢٠ نفر یک نفر اسلحه غیر مجاز با خود حمل می کرد که پرونده خود را سنگین تر می کرد. هر بازداشت ممکن بود به کشف چاقو و اسلحه و بعضا قاتلی فراری منجر شود.

مجرمین بزرگ بسرعت دریافتند که با این جرم کوچک ممکن است خود را به دردسر بزرگتری بیاندازند. اسلحه ها در خانه گذاشته شد و افراد شرّ نیز دست و پای خود را در ایستگاههای مترو جمع کردند. کمترین خطائی دردسر بزرگی می توانست در پی داشته باشد.

پس از چندی نوبت جرائم کوچک خیابانی رسید. درخواست پول سر چهارراه ها وقتی که ماشین ها متوقف می شدند، مستی، ادرار کردن در خیابان و جرائمی از این قبیل که بسیار پیش پا افتاده به نظر می رسیدند موجب دردسر فرد می شد. تز جولیانی و برتون با استفاده از “پنجره شکسته” این بود که بی توجهی به جرائم کوچک پیامی است به جنایتکاران و مجرمین بزرگتری که جامعه از هم گسیخته است و بالعکس مقابله با این جرائم کوچک به این معنی بود که اگر پلیس تحمل این حرکات را نداشته باشد پس طبیعتا با جرائم بزرگتر برخورد شدیدتر و جدی تری خواهد داشت.

قلب این نظریه اینجاست که این تغییرات لازم نیست بنیادی و اساسی باشند بلکه تغییراتی کوچک چون از بین بردن گرفیتی و یا جلوگیری از تقلب در خرید بلیط قطار می تواند تحولی سریع و ناگهانی و اپیدمیک را در جامعه بوجود آورده بناگاه جرائم بزرگ را نیز بطور باور نکردنی کاهش دهد. این تفکر در زمان خود پدیده ای رادیکال و غیر واقعی محسوب می شود. اما سیر تحولات، درستی نظریه ویلسون و کلینگ را به اثبات رساند.

The post تئوری پنجره شکسته appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

راه اندازی اینترنت اشتراکی بر بستر Wifi در ویندوز!

وبلاگ سانی - د., 11/18/2013 - 05:00

تمام مقالاتی که تا کنون در سانی مطالعه فرموده اید، مبتنی بر طراحی وب سایت و سئو بوده است. ولی موارد جذاب دیگری نیز وجود دارد که دانستن آنها می تواند کمک شایانی به زندگی بهتر در دنیای مجازی نماید، و ما از آنها غافل نخواهیم بود.

در این مطلب، می خواهیم نحوه ی به اشتراک گذاری اینترنت ADSL یا کابلی را بر بستر Wifi آموزش دهم. امیدوارم که برای شما نیز کاربردی باشد.

راه های زیادی برای اشتراک گذاری اینترنت بر بستر وای فای وجود دارد. اما یکی از ساده ترین این راهها، نصب و راه اندازی نرم افزار Virtual Router Plus می باشد.

مراحل انجام کار:

۱٫ اولین نکته این است که نرم افزار فوق، اینترنتی را که از طریق دیال آپ (dialup) یا کابل در سیستم وجود دارد، از طریق وایرلس به اشتراک می گذارد. پس اولین قدم، داشتن یک لب تاپ یا PC می باشد که دانگل wifi دارند.

۲٫ سیستم عامل های ویندوز ۷، ۸، ویندوز سرور ۲۰۰۸ و ویندوز سرور ۲۰۱۲ می توانند از این نرم افزار استفاده نمایند.

۳٫ نرم افزار Virtual Router Plus که آنرا می توانید به کمک یکی از دو لینک زیر دانلود نمایید:

لینک دانلود مستقیم از وب سایت سانی

وب سایت اصلی

۴٫ پس از دانلود، لطفا فایل VirtualRouterPlusSetup.exe را اجرا نموده و عملیات نصب را تا انتها انجام  دهید.

۵٫ هم اینک برنامه را اجرا نمایید تا به صفحه ی اصلی برنامه برسید:

۶٫ بسیار ساده! نام اینترنت اشتراکی خود را در قسمت Network Name (SSID )، گذرواژه ی خود را در قسمت Password و از همه مهتر، اتصالی را که روی آن اینترنت وجود دارد از گزینه ی Shared Connection انتخاب نمایید.

۷٫ و در انتها گزینه ی  Start Virtual Router Plus را انتخاب نمایید و تا می توانید از اینترنت به اشتراک گذاشته شده ی خود لذت ببرید.

لطفا تجربه کار با این نرم افزار را با ما و خوانندگان نیزبه اشتراک بگذارید.

The post راه اندازی اینترنت اشتراکی بر بستر Wifi در ویندوز! appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

ده راه برای افزایش سئو: قسمت دوم

وبلاگ سانی - چهارشنبه, 11/13/2013 - 05:00

اگر قسمت اول ۱۰ راه برای افزایش سئو را نخوانده اید، پیشنهاد میکنم، آن را هم بخوانید. در آنجا ۵ راه اول را گفتیم واینک ادامه مطلب.

۶. Alt

اصلا می دانید Alt چیست؟ Alt مخفف Alternative می باشد. محل استفاده ی آن نیز، هنگام گذاشتن عکس است در وب سایت. اگر خصیصه ی Alt را به درستی تکمیل کنیم، ۲ فایده برای ما خواهد داشت: اول: هنگامی که به هر دلیلی عکس ما به نمایش در نیاید، این متن Alt جایگزین آن خواهد شد. در اینجاست که کاربر از شما تشکر خواهد کرد که برای فضاهای خالی در سایتتان توضیحی نیز داده اید! دوم: برای موتورهای جستجو! موتورهای جستجو از طریق همین خصیصه ی Alt است که متوجه محتویات عکس می شوند. در این صورت، وقتی یکی از کلمات Alt شما جستجو می شود، موتورهای جستجو عکس شما را نیز نمایش خواهند داد. پس Alt را هم فراموش نکنید.

۷. نقشه ی سایت

در مقاله های پیشن راجع به چرایی استفاده از Sitemap کاملا توضیح داده ایم (لینک). وجود این فایل ساده در ریشه ی اصلی سایت (به گونه ای که از طریق yourdomain.com/Sitemap.xml قابل دسترس باشد) کمک شایانی به موتورهای جستجو خواهد کرد. البته من علت عدم استفاده از آنرا مخصوصا در سایتهایی با تعداد لینک زیاد نمی دانم! زیرا وب سایتهای بسیاری را می شناسم که حتی نمی دانند Sitemap.xml چیست؟ ولی مدام از خودشان می پرسند: «چرا رتبه وب سایت من پایین است؟»!

۸. robots.txt

robots.txt فایلی ست متنی که با دستوراتی ساده، مشخص می کنیم موتورهای جستجو به کدام مسیر یا صفحه از وب سایت ما اجازه ی ورود و ذخیره ی محتویاتش را ندارند. در دست گرفتن عنان موتورهای جستجو و جلوگیری از فضولی بیش از حد آنها، منوط به وجود این فایل ساده است. آنرا حتما ایجاد نمایید و در ریشه ی سایت قرار دهید (یعنی از طریق آدرس yourdomain.com/robots.txt قابل دسترس باشد). سپس صبر کنید و منتظر جادوی آن باشید.

۹. کلمات کلیدی و چگالی آنها

حتما یادت هست؟ «محتوا پادشاه است تا میتوانید برای وب ساتتان محتوای جدید و مفید ایجاد کنید. ولی دقت کنید استفاده از کلمات کلیدی و چگالی آنها (یعنی تعداد تکرار یک کلمه ی کلیدی خاص در یک صفحه) بسیار مهم است. بهترین عدد چیزی بین ۵ تا ۷ درصد است. یعنی اگر مقاله ای نوشته ایم که ۱۰۰۰ کلمه دارد، تعداد تکرار هر یک از کلمات کلیدی ما نباید بیشتر از ۵۰ تا ۷۰ بار باشد!

۱۰. تحلیل همیشگی آمار وب سایت

آخرین قدم، تحلیل، مطالعه و بررسی همیشگی وبسایت است. حداقل  ماهی دوبار باید این آمار را چک کنید و رتبه ی وب سایت خود را در موتورهای جستجوی مختلف یادداشت نموده و سعی در ارتقاء آن داشته باشید.

 

The post ده راه برای افزایش سئو: قسمت دوم appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

ده راه برای افزایش سئو: قسمت اول

وبلاگ سانی - د., 11/11/2013 - 05:00

شرکت ها و سازمانهای بسیاری وبسایت دارند. حتی برخی دارای رتبه های بالایی در گوگل، الکسا، یاهو و … می باشند. اما در رقابت با یکدیگر، برخی عقب ترند. آنهایی هم که جلوتر هستند، نه بواسطه ی وب سایت خودشان، که به دلیل عملکرد ضعیف رقبا، توانسته اند رتبه های خود را افزایش دهند. در این بین سوالی مطرح است: برای افزایش سئو از کجا شروع کنیم؟

در این مقاله سعی می کنیم، ده راه برای افزایش  سئو را نام برده، و توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 ۱. هماهنگی در نام دامنه وبسایت و محتویات آن

این اولین قدم برای افزایش سئوست. دقیقا زمانی که حتی نمی دانید شکل و شمایل وب سایتتان چگونه است. فرض کنید می خواهید وب سایتی بسازید راجع به راه های افزایش ثروت و نحوه ی مدیریت آن. به نظر شما کدامیک  از اسامی زیر مناسب تر است؟

 • way.com
 • afzayesh.com
 • servat.vom

موتورهای جستجو بسیار علاقه دارند، قبل از بررسی محتویات سایت شما، از عملکرد و خروجی آن خبردار شوند. و چه چیزی مهمتر از نام وب سایت؟

لطفا این گام را بسیار جدی بگیرید!

۲. عنوان مناسب برای صفحات

فرض کنید می خواهیم مطلبی راجع به «راه های افزایش سئو» بنویسیم. به نظر شما کدام عنوان مناسب تر است؟

 • راه های افزایش رتبه
 • راه های افزایش رتبه در موتورهای جستجو
 • راه های افزایش سئو
 • راه های بهبود رتبه در موتورهای جستجو
 • راه های افزایش سئو چیست؟
 • آموزش راه های افزایش سئو

به نظر من همه چیز به مقاله ی شما مربوط است. پس از اتمام مقاله و نوع نوشته تان، تصمیم بگیرید که نام آن را چه می خواهید بگذارید. اما گزینه ای را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با متن مقاله ی شما داشته باشد.

۳. Meta keywords

از طراح وب سایتتان بخواهید حتما این گزینه ها را برایتان فعال کند. اگر از سیسمتهای مدیریت محتوا استفاده می کنید، گوشه ی چشمی از سر محبت به آن داشته باشید. مثلا برای پایگاه کاربرد از Meta keyword زیر استفاده شده است:

لذت, اتوکد, لذت اتوکد, آموزش, کاربرد, محمد معظمی, AutoCad ,karbord ,learn ,karbord.org, سطح ۱, سطح ۲

جالب است بدانید با توجه به karbord.org استفاده شده در بالا، و همخوانی با آدرس وب سایت، توانسته ایم روی همین کلمه از گوگل سایت لینک بگیریم: لینک مشاهده ی سایت لینک پایگاه کاربرد

۴. Meta Description

حالا که کلمات کلیدی خود را در Meta Keywords ثبت کرده اید، لطفا توضیحاتی را نیز در Meta Description وارد کنید. بدین طریق موتورهای جستجو اطلاعات دقیقتری از وب سایت شما خواهد داشت. این متا، همان متنی ست که هنگام نمایش وب سایت شما در موتور جستجو، به عنوان توضیحات به کاربر نمایش داده می شود.

مثلا برای پایگاه کاربرد، از Meta Description زیر استفاده شده است:

بهترین و کاملترین کتاب راجع به آموزش اتوکد – خرید و دانلود کتاب لذت اتوکد سطح ۱ سطح ۲

۵. Hها!

منظورمان H1، H2، H3، H4، H5 ، H6 می باشد! این Heading ها بسیار مهم هستند، و همانطور که از نام آن پیداست برای اعمال اهمیت بر یک قسمت از نوشته به کار برده می شوند.

H1 بزرگترین اندازه و بیشترین اهمیت را  دارد. H6 نیز کوچکترین اندازه و کمترین اهمیت را نسبت به دیگر Hها دارا می باشد. با توجه به اهمیتی که برای مطالب خود در وب سایتتان قایل هستید، آنها را با h1 تا h6 مجزا کنید.

به پایان قسمت اول از راههای افزایش سئو رسیدیم. لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود، آگاه نمایید و اگر سوالی دارید بپرسید. سعی می کنیم در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

The post ده راه برای افزایش سئو: قسمت اول appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت ششم «ابزارهای سئو: pingdom»

وبلاگ سانی - ش., 11/09/2013 - 05:00

هفته های خوبی را پشت سر گذاشتیم. سعی کردیم روزهای زوج هفته یک مطلب جدید در وبلاگ سانی قرار دهیم، که با توکل بر خدا تاکنون میسر  گردیده است. همچنین ارتباط خوبی با وب سایت وزین علمولوژی برقرار نمودیم، تا مقاله ها به صورت همزمان در علمولوژی نیز قرار گیرد. در همین جا از همه ی دوستان عزیز تشکر می کنم.

و اما ابزار بعدی، در وب سایت pingdom.com وجود دارد. در آموزش وب مستر گوگل و بینگ، فقط به نحوه ی اضافه نمودن sitemap اکتفا کردیم، ولی از این به بعد، نحوه ی بررسی سئوی سایت و همچنین راههای افزایش سئو را بحث خواهیم کرد. پس کمربندها را ببندید:

۳. http://tools.pingdom.com/fpt

اولین تب (بالا) Full Page Test می باشد. با همین شروع می کنیم:

آدرس وب سایت خود را وارد کنید و Test Now را بزنید و صبر کنید:

تا نتایج ظاهر شود:

آیا می دانید اعداد بالا چه می گویند؟

Perf. grade 70/100: بازدهی سایت ما، ۷۰ از ۱۰۰ می باشد.

Requests 124: برای نمایش صفحه ی اصلی وب سایت، باید ۱۲۴ درخواست به سرور ارسال شود.

Load time 2.63s: زمان نمایش صفحه ی اصلی وب سایت، ۲.۶۳ ثانیه می باشد. یعنی در کمتر از ۳ ثانیه سایت بالا می آید.

Page size 827.6kB: حجم دانلود برای این صفحه، ۸۲۷.۶ کیلوبایت می باشد.

در ذیل این اطلاعات، ۴ قسمت دیگر وجود دارد:

Waterfall:

در این صفحه، اطلاعات کاملی راجع به جزییات وب سایت، هنگام بالا آمدن را مشاهده می کنیم:

 

با انتخاب دکمه   که در  انتهای هر خط وجود دارد، می توان جزییات بیشتری را مطالعه نمود:

به عنوان مثال، به شکل زیر دقت کنید:

 

یعنی برای نمایش http://blog.iSunny.ir  (به جز  دیگر اجزا شامل عکسها، متون و … ) ۱۵.۶کیلوبایت داده دانلود شده است. با بردن موس روی خطوط آبی، زرد، سبز، اطلاعات بیشتری نیز نمایش داده می شود:

 

۱۸ میلی ثانیه: زمان لازم برای  دسترسی به DNS

۳۷ میلی ثانیه: زمان لازم برای اتصال به سرور

۰ میلی ثانیه: داده ای به سرور ارسال نشده است

۲۸۰ میلی ثانیه: مدت زمان انتظار برای رسیدن  داده ها از سرور

و در مجموع: ۵۵۸ میلی ثانیه برای دسترسی به دامنه ی blog.iSunny.ir.

Performance Grade:

گفتیم بازدهی یا کارایی وب سایت مورد مثال ما، ۷۰ از ۱۰۰ می باشد. با انتخاب تب دوم یعنی Performance Grade می توان علت آن را یافت، و در راستای افزایش کارایی آن اقدام نمود:

در اینجا می بینیم که Leverage browser caching و Remove query strings from static resources موجب کاهش کارایی سایت ما از ۱۰۰ به ۷۰ شده است. لذا با بررسی و رفع موارد فوق، می توان کارایی و بازدهی سایت را افزایش داد. با انتخاب دکمه ی  می توان اطلاعات کاملتری بدست آورد.

Page Analysis:

با انتخاب این گزینه، اطلاعاتی کامل راجع به صفحات وب سایتمان به دست می آوریم:

 

برای آشنایی بیشتر با علامات اختصاری Server Response Code به پایین سایت  pingdom مراجعه کنید:

 

History:

اگر قبلا در وب سایتمان را تحلیل کرده باشیم، تاریخچه ی آنرا نمایش می دهد.

 

فراموش نکنید اینها ابزار هستند. ابزاری برای سریعتر رسیدن به موفقیت. تمام ابزارهایی که بررسی می کنیم، رایگان هستند، هرچند با خرید نسخه پولی آن، ویژگیهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت، اما همین ها نیز برای ما کافی هستند.

منتظر ابزارهای بعدی باشید.

 

The post سئو: قسمت ششم «ابزارهای سئو: pingdom» appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت پنجم «ابزارهای سئو: وب مستر تولز بینگ»

وبلاگ سانی - چهارشنبه, 11/06/2013 - 08:00

در قسمت قبل، وب مستر تولز گوگل را با تصویر، آموزش دادیم (البته فقط نحوه ی اضافه نمودن sitemap.xml را). در این قسمت، نحوه ی کار با وب مستر تولز بینگ را که محصول شرکت مایکروسافت است، آموزش می دهیم. پس با ادامه ی مطلب همراه ما باشید و فراموش نکنید، نظرات،  انتقادات و پیشنهادات شما، کمک شایانی به ما می کند.

۲.  مایکروسافت

بینگ (Bing) موتور جستجوی مایکروسافت (Microsoft) است. اگر چه بیشتر ورودی های کاربران به وب سایت ها را گوگل تشکیل می دهد، اما نباید از دیگر موتورهای جستجو، بالاخص بینگ و یاهو غافل شویم.

برای استفاده از bing webmaster tools، ابتدا باید از طریق آدرس https://signup.live.com/signup.aspx یک حساب کاربری در مایکروسافت بسازید و سپس از لینک http://www.bing.com/toolbox/webmaster وارد محیط اصلی شوید. اگر هم حساب مایکروسافت دارید، با نام کاربری و رمز عبور خود می توانید وارد شوید:

پس از ورود تصویر زیر را مشاهده می کنید:

اگر برای اولین بار است که وارد این محیط می شوید، به احتمال زیاد آنرا خالی می بینید.

زیر لوگوی bing وMy Site، در باکس Add a Site، آدرس وب سایت خود را وارد کنید:

و گزینه ی ADD‌ را انتخاب کنید تا تصویر زیر را مشاهده نمایید:

همانگونه که مشاهده می فرمایید، آدرس sitemap سایت را در باکس Add a sitemap وارد نموده ایم. برای آشنایی به نحوه ی ساخت نقشه ی سایت یا Sitemap به مقاله ی پیشین (سئو: قسمت چهارم «آشنایی با وب مستر تولز گوگل») مراجعه فرمایید.

با انتخاب گزینه ی ADD تصویری شبیه شکل زیر مشاهده می فرمایید:

که در آن باید به بینگ ثابت کنید که شما مالک یا مدیر فنی وب سایت هستید و اجازه ی دسترسی کامل به آنرا دارید. برای اثبات آن سه راه دارید:

۱. فایل BingSiteAuth.xml را دانلود نموده و در ریشه ی سایت مذبور آپلود نمایید:

۲. متا تگ داده شده را در هدر صفحه ی اصلی سایت خود قرار دهید:

۳. CNAME یا alias داده شده را در DNS دامین خود قرار داده و از طریق منوی کشویی، Provider سایت خود را انتخاب کنیم (این روش در ایران کاربردی نمی باشد!) :

و در انتها گزینه ی VERIFY را انتخاب کنید تا به صفحه ی Dashboard برسید:

به همین سادگی! تمام شد! از همینک، مثل گوگل، با بینگ هم دوست شده اید! تبریک عرض می کنم. البته فقط اضافه نمودن sitemap.xml را آموزش دادیم ولی بسیاری مطالب دیگر هم در اینجا وجود دارد که در مقاله ای دیگر به آن می پردازیم.

مطمئنم که می خواهید دیگر موتورهای جستجو را نیز جذب کنید. پس تا شما وب سایتهای خود را در بینگ ثبت می کنید، قسمت بعدی را که راجع به Yahoo Webmaster Tools می باشد، برایتان آماده خواهیم کرد.

لطفا با ما همراه باشید.

The post سئو: قسمت پنجم «ابزارهای سئو: وب مستر تولز بینگ» appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت چهارم «ابزارهای سئو»

وبلاگ سانی - د., 11/04/2013 - 08:00
ابزارهای سئو (آموزش تصویری)

اگر با سری مقالات سئوی سانی همراه بوده اید، باید درکی منطقی از سئو بدست آورده باشید. حالا می دانیم سئو چیست و چه عواملی بر آن تاثیر گذار می باشند. گرچه با ایجاد مداوم محتوای مفید، می توانیم به رتبه ی خوبی در موتورهای جستجو برسیم، اما واقعیت اینست که شناسایی ابزار سئو و استفاده صحیح از آن، می تواند زمان رسیدن به موفقیت را به شدت کاهش دهد. به عنوان مثال، وقتی مقاله ای جدید در وبلاگ سانی درج می شود، ممکن است بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد تا اسپایدر گوگل آنرا پیدا کند. ولی ما عجله داریم! پس به کمک ابزارهای در دسترس، زحمت اسپایدر را کم می کنیم تا وقت بیشتری برای سرکشی به وب سایتهای معمولی و غیر حرفه ای دیگر داشته باشد! در این صورت می بینیم که پس از یک ساعت در نتایج گوگل ظاهر می شویم! پس با  ما همراه باشید.

۱. گوگل

بی شک، گوگل قدرتمندترین موتور جستجوی اینترنتی ست. پس اولین ابزاری که بررسی می کنیم Google Webmaster Tools می باشد. خوشبختانه این سرویس گوگل، فعلا برای کاربران  ایرانی فعال می باشد و هنوز سرویس دهی خود را به ایرانیان قطع نکرده است. پس بدون معطلی شروع می کنیم:

ورود با حساب کاربری گوگل

پس از آنکه گوگل تمام ابزارهای خود را با حساب کاربری خود، موسوم به جیمیل، یکپارچه نمود، لازم است که برای استفاده از آنها، وارد حساب کاربری جیمیل خود شوید. اگر هم هنوز حساب ندارید، ابتدا یک جیمیل بسازید. پس از ورود پنجره ای مشابه زیر را مشاهده می کنید: در صورتیکه برای اولین بار وارد این صفحه شوید، باید آنرا خالی ببینید. گزینه ی Add Site را انتخاب کنید: آدرس وب سایتتان را در باکس زیر وارد کنید: در این مرحله باید به گوگل ثابت کنید که شما مدیر فنی وب سایت هستید و اجازه دسترسی کامل به آن دارید. لذا یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

راه اول: که گزینه ی پیشنهادی گوگل نیز می باشد. در این روش باید یک فایل html را دانلود و در ریشه ی سایت خود آپلود کنید:     راه دوم: اگر از تب دوم در شکل بالا، گزینه ی Alternate methodes را انتخاب کنید، چهار روش جدید را مانند شکل زیر مشاهده می کنید:

اولین گزینه Google Analytics می باشد. اگر قبلا سایت خود را در گوگل آنالیکتیز ثبت کرده اید (در آینده آموزش تصویری گوگل آنالیکتیز نیز در همین وب سایت قرار خواهد گرفت) با انتخاب این گزینه به گوگل ثابت کرده اید که شما مدیر فنی وب سایت هستید:   راه سوم: همچنین می توانید تگ زیر را در html صفحه ی اصلی سایت خود قرار دهید:   گزینه های Domain name provider و Google tag Manager را بدلیل عدم کاربرد مناسب برای سایتهای ایرانی بررسی نمی کنیم. هرچند کار با آنها خیلی مشکل نمی باشد.

در انتها و پس از انتخاب یکی از روشهای فوق، گزینه ی Verify را کلیک می کنیم تا به پیغام زیر برسیم:

تبریک عرض می کنیم! وب سایت شما با موفیقت ثبت شد!  گزینه ی Continue را انتخاب نمایید تا به شکل زیر برسید:

در اینجا فقط به بررسی باکس سوم یعنی Sitemaps اکتفا می کنیم و بررسی بقیه گزینه ها را به زمانی دیگر و مقاله ای جداگانه موکول می کنیم:

قبل از ورود به این قسمت، ابتدا باید نقشه ی سایت خود را تهیه کنید. اگر آنرا قبلا آماده نکرده اید به سایت xml-sitemaps.com  مراجعه نمایید، و در ۴ مرحله، همانند توضیحات وب سایت مربوطه، نقشه ی سایت را ایجاد کنید:

و آدرس وب سایت خود را در باکس مربوطه وارد کنید:

و گزینه ی Start را انتخاب کنید. حالا که فایل آماده شده است یکی از روشهای زیر را انتخاب و فایل Sitemap.xml را دانلود نمایید. اگر حجم آن بالا نیست، پیشنهاد می شود گزینه ی اول را کلیک کنید:

فایل Sitemap.xml را در ریشه ی سایت خود آپلود نمایید و همانند شکل زیر، آنرا در گوگل وب مستر تولز وارد نموده، گزینه ی Submit Sitemap را انتخاب کنید:

 و سپس  Refresh the page را انتخاب کنید:

تا تغییرات را (شبیه شکل زیر) مشاهده نمایید:

و این یعنی ۳۹ صفحه را ثبت نموده ایم ولی از گوگل خواسته ایم فقط ۲۶ صفحه را در خود ذخیره نموده و در پاسخ به جستجوی کاربران نمایش دهد. آیا می دانید چرا؟ اگر پاسخ را می دانید در قسمت نظرات، ذیل همین صفحه آنرا با دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

بسیار خب. خسته که نشده اید؟ از امروز گوگل در جریان آخرین تغییرات وب سایت شما خواهد بود. اگر چه گوگل مهمترین موتور جستجوست، اما فقط گوگل کافی نیست! در مقاله های بعدی ابزارهای بعدی را نیز با هم بررسی می کنیم.

The post سئو: قسمت چهارم «ابزارهای سئو» appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت سوم

وبلاگ سانی - ش., 11/02/2013 - 00:07

اگر قسمتهای قبلی سئو را نخوانده اید، پیشنهاد می کنم اول نگاهی به آنها بیندازید. سئو را تعریف کرده ایم و در حال بررسی موارد موثر بر آن هستیم. در قسمت دوم تمام تمرکز ما روی کلمات کلیدی بود و این نشاندهنده ی وجود محتوای خوب است برای یک وب سایت. یعنی تا زمانی که محتوای مفید برای وب سایتمان ایجاد و از کلمات کلیدی در آن بدرستی استفاده نکنیم، نمی توانیم به نتیجه ی مطلوب (در سئو) برسیم. پس با ادامه ی مطلب همراه باشید تا دیگر عوامل موثر در سئو را بررسی کنیم.

 ۴. خزنده ها (Crawler)

وب سایت را ساخته ایم. ولی آنچنان که انتظار داریم از موتورهای جستجو ورودی نداریم، یا اصلا نداریم! شاید سایت ما را پیدا نمی کنند؟ پس چه باید کرد؟

برای حل این مشکل، باید بدانیم که موتورهای جستجو خزنده هایی (Crawler) دارند که مدام در حال فضولی کردن هستند! این خزنده ها کل وب سایتها را جستجو می کنند و اطلاعات آنها شامل لینکها و محتویات آنها را (البته محتویات HTML آنها را) در پایگاه داده خود ذخیره می کنند.  با این تفاسیر، اگر وب سایت شما در نتایج ظاهر نمی شود، احتمالا هنوز خزنده ایی شما را نیافته است. پس چه باید کرد؟ آیا باید منتظر ماند تا به سراغ سایت شما بیاید؟ قطعا نه.

در ضمن، با فرض یافتن شما، شاید نخواهید برخی از صفحات شما (مانند صفحه ی اطلاعات پرداخت، ورود کاربر ادمین و …) را ذخیره کند. شما می توانید با ایجاد فایل robots.txt کار خزنده  ها را قانونی کنید. البته اگر خزنده ی مودبی باشد! در مقاله ای دیگر، کار با robots.txt را توضیح خواهیم داد. اما اگر عجله دارید می توانید به وب سایت robotstxt.org سری بزنید. 

۵. نقشه وب سایت (Sitemap.xml)

وقتی خزنده ای، صفحه ی اول شما را یافت، تمام لینکهای آن را نیز پایش می کند. حال اگر صفحه ای دارید که هیچ لینکی از آن در دیگر صفحات وجود ندارد، به احتمال زیاد Crawler آنرا نمی یابد. برای حل این مشکل نیز باید از SiteMap.xml کمک بگیرید. آنهم کار سختی نیست. کافیست به سایت xml-sitemaps.com مراجعه نموده و آدرس وب سایت خود را در آن وارد کنید تا نقشه ی وب سایتتان را در چشم برهم زدنی آماده کند. فراموش نکنید که robots.txt و sitemap.xml باید در ریشه ی سایت قرار گیرند. مثلا  google.com/sitemap.xml.

۶. محتوا! محتوا! محتوا!

تقریبا همه ی عوامل موثر بر سئو را نام بردیم. اما باز هم تاکید می کنیم: محتوا پادشاه است! وب سایتی می شناسم با رنک بالا. مدیرش می گفت علاوه بر رعایت نکات اصلی سئو، دیگر هیچ کاری نکرده است جز بروز رسانی مداوم و مکرر سایت به صورت روزانه ۲ بار یا بیشتر. و همین محتوا رمز موفقیت او شده بود. باید برنامه ای منظم ایجاد کنید و سعی نمایید طبق آن برنامه محتوای جدید در وب سایت منتشر کنید. از فیسبوک، تویتیر، لینکداین و دیگر شبکه های اجتمایی غافل نشوید و تا می توانید برای مطالب خود خواننده پیدا کنید. در اینجا تاکید می کنم اگر دارای وبلاگ رایگانی چون بلاگفا، پرشین بلاگ، بلاگ اسپات و … هستید، همین حالا به سمت یک وب سایت شخصی کوچ کنید. زیرا اعتبار این وب سایتها نزد موتورهای جستجو بسیار بیشتر از وبلاگهای رایگان است. اگر هم نیاز به مشورت دارید با ما تماس بگیرید. خوشحال می شویم اگر بتوانیم به شما کمک کنیم.

۷. بررسی همیشگی سئو سایت

و اما آخرین قدم: سئو ی وب سایتتان را مدام بررسی کنید. اگر خودتان دسترسی ندارید از مدیر وب سایتتان بخواهید این کار را برای شما انجام بدهد و حداقل ماهیانه آنرا برایتان ایمیل کند، تا بتوانید هوشمندانه تر عمل کنید. البته فقط سئو مهم نیست. آمار بازدیدهای سایت، راه های ورودی، صفحه ی ورودی، صفحه ای که از آن خارج شده اند، تعداد کاربران تاره، کاربران برگشتی، مدت زمان حضور در وب سایت شما و بسیاری موارد دیگر را بررسی و بهترین تصمیمات را اتخاذ کنید. در قسمتهای بعدی، ابزارهای کار با سئو را توضیح می دهیم. پس منتظر سانی و دست نوشته هایش باشید.

The post سئو: قسمت سوم appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت دوم

وبلاگ سانی - چهارشنبه, 10/30/2013 - 00:08

در قسمت اول سئو ، آنرا تعریف نمودیم و دو مورد از موارد موثر بر سئو را نام بردیم. و اما ادامه ی ماجرا:

۳. کلمات کلیدی

همانطور که قبلا گفته شد، مهمترین و شاید اولین قدم برای طراحی وب سایت، یافتن کلمات کلیدی ست. همین کلمات هستند که شالوده ی طراحی و ادامه ی حیات یک وب سایت را بوجود می آورند. برای درک بهتر موضوع فرض می کنیم می خواهیم سایتی با موضوع «آموزش طراحی وب سایت و سئو» داشته باشیم. باید کلماتی مناسب انتخاب شود تا وب سایتی مناسب برای آن بسازیم. پس کمربندها را ببندید.

۳.۱. کلمات کلیدی مناسب

شاید تعداد کلماتی که می یابیم زیاد باشد (البته وقتی واقعا شروع می کنیم متوجه میشویم که زیاد هم نیستند!) اما مسلما همه ی آنها مناسب نیستند. در مثال ما کلمات کلیدی می توانند اینها باشند: «آموزش، سئو، بهینه سازی، وب سایت، طراحی، اجرا، راه اندازی، SEO، ترافیک، تبلیغات، گوگل، موتور، جستجو، تکنیک، محبوبیت، شبکه های اجتماعی، link، backlink، ابزار»

۳.۲. بررسی کلمات کلیدی

قدم اول تمام شد. کلمات کلیدی را یافتیم. اکنون زمان بررسی ست. زیرا بسیاری از کلمات بالا برای ما ارزشی ندارد! ابتدا باید بدانیم بیشترین کارایی در دو یا چند کلمه ای ها هستند. مثلا منظور ما از  «تکنیک» چیست؟ مسلما «تکنیک سئو» یا «تکنیک SEO» کاربردی ست. پس تاکید و تمرکز روی کلمه «تکنیک» به تنهایی اشتباه است. «آموزش» هم همینطور است، قطعا  «آموزش سئو» یا «آموزش SEO» مناسب است، نه «آموزش» به تنهایی. بنابراین می توان کلمات کلیدی بالا را به شکل زیر درآورد:

«آموزش سئو، آموزش SEO، بهینه سازی وب سایت، بهینه سازی وب، طراحی وب سایت، طراحی وب، اجرا و راه اندازی وب سایت، افزایش ترافیک وب سایت، تبلیغات در گوگل، تبلیغات در موتورهای جستجو، تکنیک سئو، تکنیک SEO، افزایش محبوبیت وبسایت،  تبلیغات در شبکه های اجتماعی، محبوبیت در شبکه های اجتماعی، افزایش backlink، ابزارهای سئو، ابزارهای SEO.»

همانگونه که مشاهده می کنید، برخی مواقع لازم است ترکیبی از کلمات انگلیسی و فارسی را بکار ببریم تا بیشترین ورودی را از موتورهای جستجو به وب سایت داشته باشیم.

۳.۳. کلمات کلیدی در سئو

در گام سوم، باید بدانیم برخی از این کلمات کلیدی برای کاربر ارزشی ندارند، و برخی نیز برای موتورهای جستجو بی ارشند! پس باید آنها را تفکیک نموده و در جای خود بکار بریم. البته بهترین راه برای افزایش سئو، تولید محتوای مفید برای کاربر است، نه برای موتورهای جستجو. مثلا کاربری که به دنبال جستجوی «آموزش سئو» سایت شما را می یابد، شاید به فعالیت شما که شامل «طراحی و راه اندازی وب سایت» می باشد کاری نداشته باشد، اما وجود این واژه ها («آموزش سئو» و «طراحی وب، اجرا و راه اندازی وب سایت») به موتور جستجو می فهماند که موضوع این وب سایت دقیقا به «وب سایت» مربوط است، نه «خرید و فروش لینک»! پس باید به درستی «کلمات کلیدی در سئو» شناسایی شده و در جایگاه خود مورد استفاده قرار گیرند.

۳.۴. کلمات کلیدی خاص

برخی از کلمات کلیدی از دید ما خاص هستند، و می خواهیم حتما مورد توجه کاربر قرار گیرد. مثل «سئو». محوریت وب سایت روی همین کلمه خواهد بود، پس باید به آن نگاه ویژه ای داشته باشیم.

۳.۵. کلمات کلیدی منحصر بفرد یا تجاری

و اما مهترین قسمت. مسلما تمام فعالیتهای شما تحت یک نام تجاری یا به اصطلاحی برند می باشد. کلمه ای که شاید در ابتدا برای کاربر معنایی نداشته باشد. ولی می خواهید که پس از مدتی، با شنیدن «سئو» به یاد شما بیافتند. فرض می کنیم نام برند شما «سئوخان» باشد! لذا باید بدرستی و توسط ابزار مناسب (که در قسمت های بعدی شرح داده می شود)  از آن استفاده نمود.

خسته که نشده اید؟ ۴ مورد دیگر باقیمانده که در مقاله بعدی به آن می پردازیم. پس کمی استراحت کنید و منتظر قسمتهای بعدی باشید. در ضمن ما را از نظرات و پیشنهادات خود بی دریغ نگذارید.

The post سئو: قسمت دوم appeared first on دست نوشته های سانی.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

سئو: قسمت اول

وبلاگ سانی - ی., 10/27/2013 - 17:41

بسیاری از دوستان اطلاعات کاملی راجع به سئو ندارند، و متاسفانه آنچه که از سئو در اینترنت یافت می شود، بیشتر مبتنی بر تجربه است تا واقعیت. لذا در این سری از مقالات، تلاش می شود نگاهی مبتنی بر «موتورهای جستجو» و واقعیت بر سئو  داشت.

سئو چیست؟

ویکی پدیا می گوید:

«بهینه‌سازی موتور جستجو (به انگلیسی: ‎Search engine optimization (SEO)‎)‏ که گاهی در فارسی به آن سئو گفته می‌شود عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌گاه یا یک صفحهٔ وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد، می‌گویند.»

به همین راحتی!  در واقع:

Search Engine Optimization (بهینه سازی موتور های جستجو ) عبارت است از مجموعه تکنیک ها و مهارت هایی که به یک سایت اجازه می دهد ترافیک و بازدید کننده های بیشتری از موتور های جستجو نظیر Google ، Yahoo و یا Microsoft داشته باشد.

وب سایت را ساخته ایم. اما آنچنان که انتظار داریم مراجعه کننده ندارد. لذا باید راه های ورود بیننده به وب سایت را بیابیم. راه های زیادی وجود دارد که از نظر موتورهای جستجو، برخی مجاز و برخی دیگر غیرمجاز می باشند. در این مقاله مروری می کنیم بر موارد موثر بر سئو ، و در مقالات بعدی ابزارهای سئو را معرفی نموده و نحوه کار با آنها را بررسی می نماییم.

۱. ذخیره نمودن صفحات در موتورهای جستجو

وقتی ما جستجویی در گوگل (یا هر یک از موتورهای جستجو) انجام می دهیم، مشاهده می کنیم که در کسری از ثانیه میلیونها صفحه و شاید هم میلیاردها صفحه برای ما می یابند! چگونه این اتفاق می افتد؟ آیا واقعا موتور جستجو تمام اینترنت را در کسری از ثانیه جستجو می کنند؟ مسلما جواب منفی ست (خیالمان راحت شد)! پس چگونه این کار را انجام می دهند؟ پاسخ در صفحات ذخیره شده می باشد.

تقریبا همه ی موتورهای جستجو (مشاهده لیست کلیه ی موتورهای جستجو) خزنده هایی دارند که کل اینترنت را پایش کرده و صفحات سایتها را در پایگاه داده ی خود ذخیره می کنند. البته ابزارهایی نیز وجود دارد که بعدا آنها را بررسی می کنیم. لذا هنگام جستجوی ما، موتور جستجو صفحاتی را که در خود ذخیره نموده به ما نشان می دهد. هرچه محتوای بیشتری برای وب سایت آماده کنیم، صفحات بیشتری خواهیم داشت. پس صفحات بیشتری نیز در موتورهای جستجو ذخیره خواهد شد. و این همان چیزی ست که موجب افزایش سئو می شود.

۲. صفحه اصلی

صفحه اول و اصلی وب سایت، که به آن landing page نیز می گویند، مهمترین صفحه برای سئو می باشد. وقتی کاربری وارد صفحه اصلی می شود، در کمتر از چهار ثانیه تصمیم می گیرد که در آن بماند (ان شاءلله!) یا صفحه را ببندد (خدایی نکرده!).

موتورهای جستجو تلاش می کنند که در کمترین زمان، بیشترین محتوای مفید را در اختیار جستجوگر قرار دهند. وقتی صفحه ی اول شما حرفی برای گفتن ندارد، به احتمال زیاد دیگر صفحات داخلی سایت نیز مفید نخواهند بود.

دیگر ملاک موثر صفحه ی اول در سئو، وابستگی و یکپارچگی محتوای آن با کل محتوای وب سایت می باشد. هیچگاه شما از وب سایتی که در صفحه اول از سئو حرف می زند و در صفحات دیگر از پشم گوسفند! خوشتان نمی آید. این همان چیزی ست که موتور جستجو می فهمد و به آن اهمیت می دهد.

همچنین سرعت بارگزاری صفحه اول نیز بسیار مهم است. لذا در طراحی و ساخت وب سایت باید مورد توجه بسیار قرار گیرد. به نظر میرسد همین اینک می توان یکی از رمزهای موفقیت گوگل را نسبت به دیگر رقبا (مخصوصا یاهو، با آن صفحه ی اول شلوغ) فهمید!

در مقالات بعدی راجع به دیگر موارد موثر بر سئو را مورد بررسی قرار خواهیم داد. لطفا منتظر باشد و ما را از نقطه نظرات خود آگاه سازید.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

وب سایت یا وبلاگ؟

وبلاگ سانی - ش., 10/19/2013 - 13:46
وب سایت با وبلاگ؟

در مقاله های پیشین راجع به اینکه «برای داشتن یک وب سایت از کجا باید شروع کنیم؟» صحبت کردیم. اما یک نکته ی مهم در این زمینه وجود دارد. اصولاً ما به وب سایت نیاز داریم یا وبلاگ؟ چگونه باید تصمیم بگیریم و کدامیک را باید انتخاب کنیم؟

در این مقاله، سعی می‌شود نگاه شما را نسبت به وبلاگ و وب سایت روشنتر نماییم تا بتوانید بر اساس نیازهایتان تصمیم بگیرید که «به وب سایت نیاز دارید یا وبلاگ؟»

پس با ما همراه باشید.

وب سایت چیست؟

همانطور که در پیشتر گفته شد، «وب‌گاه، تارگاه، تارنما، سایت یا وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب است که دارای یک دامنه اینترنتی یا زیردامنه اینترنتی مشترک‌اند و به صورت مجموعه‌ای از صفحات مرتبط که داده‌هایی نظیر متن، صدا، تصویر و فیلم، روی آن ها ارائه می‌شود، روی تار جهان‌گستر شبکهٔ اینترنت قرار می‌گیرد

وبلاگ چیست؟

از نظر منطقی، تعریف وبلاگ همان تعریف گفته شده برای وب سایت می باشد. اما از نظر کاربردی متفاوت هستند. لذا در ادامه به ذکر تفاوتها از نقطه نظرات گوناگون می پردازیم.

طراحی

 • وب سایت: هیچ قانون یکسانی برای طراحی وب سایت وجود ندارد.

 • وبلاگ: معمولاً قانونی مشابه و تقریباً نمایی یکسان دارند.

مطالب

 • وب سایت:

  • مطالب و محتوا در وب سایت معمولاً به صورت ماهیانه یا فصلی به روز می شوند.

  • برای هر مطلب یک صفحه و منوی مجزا وجود دارد.

  • قابلیت اعلان نظر بینندگان، در صفحات اغلب وب سایتها وجود ندارد.

 • وبلاگ:

  • مطالب وبلاگ به صورت مستمر و حداقل هفته‌ای یکبار به روز می شوند.

  • مطالب وبلاگ مبتنی بر برچسب‌ها و دسته بندی ها منتشر می شوند، و معمولاً همین دسته بندی ها، منو ها و زیرمنوهای وبلاگ را تشکیل می دهند.

  • برای هر مطلب یک صفحه ی مجزا طراحی نمی شود.

  • اکثر مطالب وبلاگ، قابلیت اعلان نظر و اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی را دارند.

تکنولوژی ساخت

 • وب سایت: عموما از زبانهای برنامه نویسی مانند ASP.Net، PHP، و یا سیستم‌های مدیریت محتوا مانند دروپال استفاده می کنند.

 • وبلاگ: برای تولید و نگهداری وبلاگ، معمولاً از ابزار وبلاگ نویسی مانند وردپرس و یا سایتهای رایگان یا ارزان مانند blogfa، Persian Blog یا blogSpot استفاده می شود.

هویت

 • وب سایت: وب سایتها دارای هویت شرکتی و یا حقوقی هستند.

 • وبلاگ: ماهیت بیشتر وبلاگها شخصی می باشد.

درآمدزایی

 • وب سایت: جنبه ی اقتصادی در وب سایتها امری محرز است. وب سایتها به بهانه ی ایجاد درآمد و یا افزایش درآمد ساخته می شوند.

 • وبلاگ: معمولاً هدف وبلاگ، نوعی اطلاع رسانی و به اشتراک گذاری داده‌هایی ست که ممکن است برای دیگران نیز مفید واقع شوند. لذا هیچگونه سودآوری مستقیمی برای صاحبان آن ندارد.

نحوه ی بروزرسانی

 • وب سایت: برای بروزرسانی وب سایتها باید آشنایی مختصری با مفاهیم HTML داشت. اغلب تغییرات در سایت همراه با تغییر در کدهای برنامه نویسی و HTML آن می باشد.

 • وبلاگ: بروزرسانی وبلاگ بسیار آسان بوده و هیچگونه نیازی به مفاهیم HTML ندارد. هرچند آشنایی با آن کمک شایانی به وبلاگ نویسی می نماید.

واحد اندازه گیری

 • وب سایت: واحدی که برای وب سایت به کار می‌بریم صفحه (Page) است.

 • وبلاگ: واحد اندازه‌گیری وبلاگ پُست (Post) می باشد، که به صورت مجموعه‌ای، برعکس ترتیب تاریخی نمایش داده می شود، به گونه‌ای که همیشه آخرین پست، در بالای صفحه قرار می گیرد.

سئو

 • وب سایت: مهمترین عامل در افزایش بینندگان یک وب سایت، افزایش سئو (SEO) آن می باشد.

 • وب لاگ: تکنیک های سئو و افزایش آن در وبلاگ معنایی ندارد! زیرا عملاً شما سئوی وب سایت دیگران افزایش می دهید.

 

خب! حالا شما چه چیزی می خواهید؟ وب سایت یا وبلاگ؟

اگر نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،  بپرسید. همچنین می توانید با سانی تماس بگیرید. ما منتظر شما هستیم.

برداشتی از npco.net/tblog.htm

دسته‌ها: وبلاگ سانی

قسمت آخر: برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنیم؟

وبلاگ سانی - د., 10/14/2013 - 10:06

در قسمت اول و دوم راجع به اینکه «برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنیم؟» صحبت کردیم. در قسمت سوم، آخرین مراحل  را بررسی کرده و شما را تا راه اندازی وب سایت همراهی می کنیم. پس با ما همراه باشید و ما را از نظرات خود مطلع سازید.

دامین (domain) دامین چیست؟

دامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و از یک یا چند قسمت تشکیل شده‌است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند.

قسمت اول ماهیت آدرس ‘www’

قسمت دوم نام دامنه (Domain Name)‏

قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic)

و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند.

نام دامنه همان نام سایت است (مانند iSunny) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند org).

اگر مراحل گفته شده در دو مقاله ی پیشین را قدم به قدم طی کرده باشید، هم اکنون می دانید که چه انتظاراتی از وب سایتتان دارید. پس یک نام خوب برای وب سایت خود انتخاب کنید (به همین راحتی!). اما بهتر است نکات زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • نام وب سایت تا حد امکان کوتاه باشد. نام های طولانی اغلب به یاد کسی نمی ماند. مثلا TheBestWebSiteForCars.com نام بسیار بدی می باشد، مخصوصا اگر همه ی حروف آن کوچک یا بزرگ نوشته شود (در این صورت خدا به دادتان برسد)! اما BestCars.com به احتمال زیاد به یاد و خاطر افراد بیشتری می ماند.
 • از کلمات کلیدی در آن استفاده شده باشد. این کلمات برای گوگل بسیار ارزشمند است زیرا نمایانگر فعالیت شما خواهد بود. مسلما شما دوست ندارید در سایت Carpet.ir  اطلاعاتی راجع به جدیدترین خودروهای روز دنیا پیدا کنید! (من که دوست ندارم). البته نباید همه ی کلمات را کنار هم بچینید، نامی که معرف کار شما و سایتتان باشد کافیست.
 • پسوند مناسب. با توجه به اینکه چه فعالیتی میخواهید در وب سایتتان انجام دهید و  چگونه می خواهید آنرا انجام دهید، از پسوند مناسب استفاده کنید. لازم نیست حتما .com آنرا خریداری کنید. می توانید توضیحات کاملتر را در «دامنه اینترنتی از ویکی پدیا» مطالعه کنید.
هاست

هاست (Host) فضایی در اینترنت است که شما برای ذخیره سازی اطلاعات وب سایت خود به آن نیازمندید. به زبان دیگر، هاست فضای یک دیسک ، روی یک سرور متصل به اینترنت می باشد که شما داده های خود را روی آن قرار می دهید تا از طریق اینترنت به آن دسترسی داشته باشد.

البته سرورها دارای انواع مختلفی هستند: ویندوز، لینوکس، مجازی، اختصاصی و … که بسته به نیاز شما و زبانی که وب سایت با آن طراحی شده است باید سرور مورد نظر خود را انتخاب کنید. مسلما تعداد کاربران شما و همچنین نوع و سطح دسترسی به سرور نیز در انتخاب شما موثر خواهد بود، که آنرا باید پس از مشورت با کارشناس فنی وب سایت خود انتخاب نمایید.

نکته ی دیگر، فضای هاست است که باید با توجه به حجم سایت شما و فایلهای آن به همراه تقریبی از رشد داده هایتان آنرا انتخاب کنید.

وب سایت

حالا همه چیز آماده است. لطفا وب سایتتان را طراحی کنید و آنرا روی اینترنت قرار دهید تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

طراحی وب سایت اگر مبتنی بر نیاز و حجم فعالیت شما صورت گیرد بسیار کارآمد خواهد بود، در غیر این صورت متاسفانه پس از مدتی به احساس «وب سایت پوچی» می رسید! و تصمیم می گیرید مدیر وب سایت یا طراح یا زبان برنامه نویسی را تغییر دهید. خلاصه همه چیز را عوض می کنید بجز آنچیزی که مشکل اصلی ست. مشکل اصلی شما و تفکر اشتباه شماست که موجب به نتیجه نرسیدن فعالیت شما می شود.

خب! این سری از مقالات «برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنیم؟» به پایان رسید. در ادامه سعی می کنم مقالات کاربردی تر و مفیدی در اختیار شما قرار دهم. همچنین با عضویت در وب سایت می توانید آخرین مقالات و نوشته را در ایمیل خود دریافت کنید. اگر هم نیاز به مشاوره دارید با ما تماس بگیرید. نیازها، خواسته ها و نگرانیهایتان را با ما در میان بگذارید. مطمئن باشید تا جایی که بتوانیم کمکتان می کنیم.

اگر این مقاله برای شما مفید است، لطفا آنرا به اشتراک بگذارید و ما را از نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود آگاه سازید.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

قسمت دوم: برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنیم؟

وبلاگ سانی - ش., 10/05/2013 - 15:33

در مطلب پیشین راجع به اینکه وب سایت چیست و چه انواعی دارد صحبت کردیم. در ادامه، می خواهیم بدانیم که برای داشتن یک وب سایت از کجا باید شروع کنیم؟ اینکه اصولا به وب سایت نیاز داریم یا وبلاگ، می تواند موضوع مقاله بعدی باشد

 طراحی وب سایت

خیلی ها هنوز نمی دانند طراحی وب سایت چگونه است. بسیار خوب. اشکالی ندارد. زیرا مهم طراحی نیست!‌ مهم مفهوم طراحی وب سایت است!  ویکی پدیا یک مثال بسیار عالی دارد:

«یک وب ســایت را همــانند کتابی تصور کنید کـه هر صفحه وب در حکم برگی از کتاب خواهد بود.»

این اولین قدم است! قبل از اینکه به دنبال طراح وب سایت باشید، چند دقیقه ای به دنبال خودتان بگردید!

قدم اول در طراحی وب سایت: کلمات کلیدی

به مثال کتاب برگردیم. می خواهیم کتاب بنویسیم. اما راجع به چه چیزی؟ ابتدا این مسئله را باید پاسخ دهیم. تجارت، آموزش، فروشگاه، معرفی محصول، و بسیاری موارد دیگر می تواند جزئی از پاسخ شما باشد.

سپس کلمات کلیدی خود را راجع  به پاسخ قبلی بنویسید. قدم اول تکمیل شد! به همین سادگی! همین کلمات کلیدی شما یکی از صفحات کتاب خواهد بود! بهتر بگویم، هر کلمه کلیدی شما دارای یک صفحه اینترنتی خواهد بود.

البته یافتن صحیح کلمات کلیدی خود مقاله ای جداگانه می باشد. ولی تا اینجا بدانید که کلمات خود را در گوگل جستجو کنید و پیشنهادهای گوگل را نیز بررسی و به لیست خود اضافه نمایید.

قدم دوم: محتوا

این گام مهمترین  قسمت فعالیت شما برای شروع و ادامه کار یک وب سایت می باشد. شک نکنید که محتوا پادشاه است! پس از اینکه کلمات کلیدی خود را یادداشت نمودید، باید برای هر کدام از آنها  یک مطلب تهیه کنید. بهتر است مطالب را خودتان بنویسید و از جایی کپی نکنید!  هر کدام از این نوشته ها در وب سایت آتی شما، دارای یک صفحه مجزا خواهد بود، و در واقع همین ها هستند که منوها، صفحات، لینکها و در نهایت وب سایت شما ایجاد خواهند کرد.

قدم سوم: طراحی

تا اینجا هنوز هم طراحی وب سایت را شروع نکرده ایم. در این مرحله آنچه را از وب سایت خود انتظار داریم باید یادداشت نماییم. و طبق آنها استایل و ظاهر وب سایت را (روی کاغذ) طراحی کنیم. اینکه منوها در بالای وب سایت قرار داشته باشد، آیه ی منزل نیست، اصولا منو اجبار نیست! اگر به کارتان نمی آید رهایش کنید.


مهمترین قسمت در طراحی وب سایت، بلوکها هستند. چه قسمتها و بلوکهایی را می خواهید در وب سایت خود داشته باشید؟ همگی را یاداشت کنید.

 

قدم چهارم: بررسی، بررسی و بررسی

پس از اتمام مرحله سوم، یکبار دیگر مراحل اول تا سوم را بررسی و چک کنید. تغییرات را مجددا اعمال نموده و دوباره از قدم اول تا سوم را چک کنید و دوباره تغییراتتان را اعمال نمایید. پس از آن دوباره از قدم اول تا سوم را چک کنید و اگر تغییری لازم بود اعمال نمایید.

اکنون شما می دانید چه می خواهید!  و این مهمترین قسمت کار بود. حالا مسئله طراحی وب سایت برای شما حل شده است. شما یا تمام محتوای خود را ایجاد نموده اید و یا می دانید در آینده چه چیزی می خواهید اضافه کنید.

حالا کمربندها را ببندید! همه چیز آماده است تا شما یک وب سایت داشته باشید. یک وب سایت کامل و جامع مبتنی بر نیازهایتان. پس تا مقاله ی بعدی همراه سانی باشید.

 

دسته‌ها: وبلاگ سانی

قسمت اول: برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنیم؟

وبلاگ سانی - چهارشنبه, 10/02/2013 - 09:24

همه ی ما در دنیای امروز، برای گسترش تجارت خود به ارتباطات نیازمندیم و کسی موفق تر است که بهتر بتواند از ابزارهای موجود استفاده کند.

در این مقاله می خواهم راجع به یکی از ابزارهای دنیای امروز که جهت معرفی خود و محصولمان و همچنین برقراری ارتباط با دیگران بسیار پرکاربرد است صحبت کنیم: وب سایت.

وب سایت چیست؟

ویکی پدیا وب سایت را چنین تعریف می کند:

«وب‌گاه، تارگاه، تارنما، سایت یا وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب است که دارای یک دامنه اینترنتی یا زیردامنه اینترنتی مشترک‌اند و به صورت مجموعه‌ای از صفحات مرتبط که داده‌هایی نظیر متن، صدا، تصویر و فیلم، روی آن ها ارائه می‌شود، روی تار جهان‌گستر شبکهٔ اینترنت قرار می‌گیرد.»

طراحی وب سایت چیست؟

ویکی پدیا در جایی دیگر طراحی وب سایت را چنین تعریف می کند:

«طراحی وب به مهارت ساخت و راه‌اندازی صفحات وب گفته می‌شود.»

این طراحی می تواند شامل کدهای “اچ تی ام ال”، ”سی اس اس”،  ”پایگاه داده”،  ”فلش” و یا حتی زبانهای برنامه نویسی دیگر مثل  ”سی شارپ”،  ”پی اچ پی” و … باشد.

 

انواع وب سایت

حتما شنیده اید که فلان وب سایت «استاتیک» است و فلان وب سایت «داینامیک». آن دو به همراه «پرتال»ها و سیستمهای مدیریت محتوا، انواع وب سایتها هستند که در اینجا اشاره ای کوچک به هر یک می کنیم:

۱. وب سایت ها استاتیک (ثابت)

وب سایتهایی هستند که معمولا با HTML و Java Script ساخته می شوند و گاهی از CSS نیز بهره می برند. این وب سایتها بدون کنترل پنل و قسمت admin ارایه می شوند. لذا تغییرات در محتوا یا ساختار آنها فقط از طریق دستکاری در کد ممکن بوده که توسط برنامه نویس انجام می شود. این تغییرات معمولا زمان بر و بدون تغییر کلی در وب سایت انجام می گردد.

در ایران، آگهی های فراوانی را می توانید بیابید که با هزینه هایی اندک (و گاه زیاد!) چنین وب سایتهایی برای شما بسازند.

سایتهای ثابت (Static) برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

۲. وب سایت های داینامیک (پویا)

این گونه وب سایتها معمولا با زبانهای برنامه نویسی و تکنولوژی های مختلف مانند سی شارپ، ASP.Net، AJAX، PHP، Silver light، CSS و … ساخته می شوند. طراحی این وب سایتها به گونه ای ست که کاربر نهایی به راحتی می تواند از طریق کنترل پنل تغییرات خود را در آن ایجاد نماید. حتی تغییر در بلوکها و موقعیت آنها به راحتی باید انجام پذیرد.

سایتهای پویا برای افراد، شرکتها و سازمانهایی مناسب است که بیش از دوبار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

۳. پورتال ها

پورتال یا پرتال، سایتهای پویای جامعی هستند که چند هدف خاص را در یک سایت دنبال می کنند. به عنوان مثال پرتال خبری می تواند از چند سایت داینامیک تشکیل شده باشد که هر یک امکانات خاصی چون عضو گیری، انتشار اخبار، انتشار تصاویر، نظر سنجی و … را در اختیار مدیران آن قرار دهد. تمام ویژگی‌های یک سایت پویا می تواند در یک پرتال نیز صدق کند.

معمولاً پرتال‌ها توسط سازمانها، گروهها و شرکتها خریداری می شوند.

۴. سی ام اس ها (سایتهای مجهز به سیستم مدیریت محتوا)

CMSها (Content Management System)، وبسایتهایی از نوع پرتالها یا سایتهای پویا هستند که برای مصارف خاص توسط طراحان حرفه ای و یا شرکتهای طراحی حرفه ای ایجاد میشوند.

البته در نظر داشته باشید که سایتهای پویا و پرتالها نیز مجهز به سیستم مدیریت محتوا هستند اما آنچه که در CMS‌ها متفاوت است طراحی آنها و سیستمهای مدیریت محتوای آنها برای مصارف خاص است.

از مزایای سیستمهای مدیریت محتوا نسبت به سایر سایتهای داینامیک می توان به آماده بودن و جامع بودن آنها اشاره کرد.

طراحی سایتهای CMS مانند یک خط تولید محصول است و از آنجا که طراح باید نمونه‌های محدودی را به صورت انبوه تولید کند سعی در رعایت تمام اصول امنیتی، گرافیکی، موارد مربوط به رنکینگ و امتیاز موتورهای جستجو و سایر موارد موثر می کند.

چگونه یک وب سایت طراحی کنیم؟

آیا می خواهید بدانید برای داشتن یک وب سایت از کجا شروع کنید؟ لطفا منتظر قسمت بعدی باشید.

 

دسته‌ها: وبلاگ سانی

نرم افزار افزایش سئو

وبلاگ سانی - ش., 09/28/2013 - 09:37

چند وقت پیش کتاب  به نام «یک یا دو هزار یک» خواندم. در این کتاب (که پیشنهاد می کنم حتما اونو بخونید) یه سری فورمول پیدا کردم که کمک می کرد وب سایت شما در گوگل Rank بیشتری کسب کنه.

حالا تصمیم گرفتم یه نرم افزار طراحی کنم برای همین فرمولها. بدین صورت که: متنی رو که می خواهید در اینترنت منتشر کنید توی این نرم افزار قرار می دید، و اون با محاسبه عددی فرمولها به شما می گه که متن شما چقدر می تونه در رسیدن به سئو بالا کمک کنه.

مثلا تعداد حروف یه نوشته باید بیشتر از ۴۰۰ حرف باشه. باید کلمات کلیدی تون دارای چگالی خاصی باشند و …

این نرم افزار رو به زودی آماده می کنم و در دسترس همگی قرار می دم.

دسته‌ها: وبلاگ سانی

تبلیغات متفاوت!

وبلاگ سانی - پ., 09/26/2013 - 21:22

مسلما یکی از راههای درآمدزایی تبلیغات است، تبلیغات مستمر و متفاوت! شاهد بوده ایم که گاهی یک عکس ساده که نمایشی متفاوت از یک سرویس یا محصول خاص را ارایه نموده، موفقیتی خاص را بدست آورده است.

مثلا «سانی» تبلیغاتی جدید را در روزنامه نیازمندی های همشهری آغاز نموده است با این مضنون:

طراحی حرفه ای وب سایت سانی (برای مشتریان خاص)

این آگهی بدون هیچگونه اطلاعات تماسی منتشر می شود! بدون هیچگونه آدرس، شماره تلفن یا آدرس! پس مشتری ما را چگونه پیدا خواهد کرد؟ بله باید بگردد! جستجو کند! تا بلکه ما را پیدا کند! این امکان هم وجود دارد که شرکتی دیگر را بیابند! اما باز هم اشکالی ندارد! چون آن شرکت ما نیستیم! خدمات ما را ارایه نمی کند! ما ۷۲ ساعته وب سایت طراحی می کنیم و تحویل می دهیم، اگر همان وب سایت مورد نظر شما بود، هزینه اش را پرداخت می کنید و اگر هم نخواستید، می توانیم فقط به دوستیمان ادامه بدهیم.

البته ثبت این آگهی خاص هم کار ساده ای نبود! طبق ظوابط با درج اینچنین آگهی ها موافقت نمی شد. اما پس از بررسی روزنامه ی وزین همشهری، و یافتن سانی در گوگل، تصمیم شان را عوض کردند که بدین وسیله از دوستان نیز تشکر می کنم.

تبلیغات متفاوت

نظر شما چیست؟ آیا این نوع تبلیغات می تواند کارساز باشد؟ لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

با تشکر

دسته‌ها: وبلاگ سانی
اشتراک در سانی: طراحی حرفه ای وب سایت گردآورنده